Širom planete obeležava se 5. jun kao Svetski dan zaštite životne sredine. Ove godine obeležava se pod sloganom "Emisija CO2 - kako menjati navike". Akcija je usmerena na smanjenje emisije ugljen-dioksida u atmosferu. Svetski dan životne sredine, koji je Generalna skupština UN usvojila 1972. godine, predstavlja jedno od glavnih sredstava kojim UN širom sveta stimulišu značaj očuvanja životne sredine i podstiču povećanje aktivnosti na zaštiti životne sredine.
Na taj dan se promoviše stav da je zajednica osnova za promenu ponašanja prema primarnom čovekovom okruženju, a sedište Programa za zaštitu životne sredine UN nalazi se u glavnom gradu Kenije - Najrobiju.
Protokol iz Kjota
U cilju smanjivanja emisije ugljen-dioksida i drugih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, potpisan je Međunarodni sporazum o klimatskim promenama - "Protokol iz Kjota".
Protokol je potpisan u japanskom gradu Kjotu, u organizaciji Konvencije Ujedinjenih nacija za klimatske promene, 11. decembara 1997. godine.
Za njegovo stupanje na snagu bilo je potrebno da ga ratifikuje najmanje 55 država i da države koje su ratifikovale taj protokol čine najmanje 55 odsto zagađivača, što se i dogodilo 16. februara 2005, kada je Rusija ratifikovala Protokol, dok su SAD to odbile.
"Protokol iz Kjota" predviđa smanjenje ispuštanja šest gasova koji izazivaju efekat staklene bašte: ugljen-dioksida, metana, azot-dioksida, fluorougljovodonika, perfluorougljovodonika i heksafluorida.
Srbija i Protokol iz Kjota Srbija 36. svetski dan zaštite životne sredine dočekuje sa ratifikovanim "Protoklom iz Kjota" (2007), a nedavno je usvojena i Odluka o postavljanju tela za treći mehanizam "Protokola iz Kjota", koji predstavlja mehanizam čistog razvoja.
(izvor: agencije Beta, Tanjug)
|